KONYA - ÇATALHÖYÜK - KELEBEKLER BAHÇESİ

Seçtiğiniz tarihe uygun oteller

0 (24 Haziran 2022 , Cum)
Yetişkin
2
0-2 Yaş
0
3-6 Yaş
0
7-12 Yaş
0
1780TL

1. Gün; İstabul'dan Hareket >> Konya >> Sille Köyü >> Meram Çayı >> Hasanbey Mescidi >> Mevlana Müzesi >> Alaaddin Tepesi >>  Şems-i Tebrizi Türbesi >> Mevlana Kültür Merkezi

Belirlediğimiz duraklardan ve saatlerde sizleri alarak tarihe, kültüre, doğaya ve fotoğrafa doyacağımız Özel Rotalı Konya ve Tuz Gölü etkinliğimiz için yola çıkıyoruz. Gözümüzü tarihi 6 bin yıl öncesine dayanan Antik bir Rum Köyü olan Sille’de açıyoruz. Sille Köyü gezisi öncesinde keyifli bir yöresel kahvaltı yaparak yol yorgunluğumuzu atacağız. Ardından kilisesi, camisi, köprüleri, hamamları, çeşmeleri, su yolları ve özgün mimarisini koruyan evleriyle 1.derece arkeolojik sit alanı olan Sille Köyü gezimize başlıyoruz. Dünyanın en eski Rum Köylerinden biri olan bu köyde ilk durağımız, ilk Hristiyan aristokrat tarafından inşa ettirilen Aya Eleni Kilisesi. Kilise gezimizi rehberimiz eşliğinde yaptıktan sonra kısa bir an bile olsa geçmişe yolculuk yapacağımız Sille Zaman Müzesi’ne gidiyoruz. Sütü erken biten annelerin çare olarak ziyaret etmelerinden dolayı Süt Kilisesi ya da Süt Şapeli olarak da bilinen yapı günümüzde Türkiye’nin ilk ve tek Zaman Müzesidir. Osmanlı'dan Cumhuriyete zamanı ölçen birçok aleti göreceğimiz müze gezimizin ardından Sille’nin Arnavut kaldırımlı taş sokaklarını, el sanatları yapan dükkanlarını ve binlerce yıllık taş evlerini geze geze mükemmel fotoğraf kareleri yakalıyoruz. Sille gezimizi tamamladıktan sonra rotamızı eskiden büyük bağ arazileri olan şimdi de doğal güzelliği ve bol oksijeni ile Konya’nın ciğerleri Meram Bağları’na çeviriyoruz. Selçuklular döneminde yapıldığı tahmin edilen Meram Çayı üzerindeki kesme taşlı beş gözlü köprüyü, Konya’nın küçük Ayasofya’sı Hasanbey Mescidi’ni görüp doğanın tadını çıkarmak kısa bir serbest zaman veriyoruz. Ardından rotamızı Konya’nın simgesi Mevlana’nın dergahına çeviriyoruz. İslam dünyasının en büyük düşünürü, ilim adamı ve şairi Mevlana Celalettin-i Rumi'nin ders verdiği, çok sayıda talebe yetiştirdiği ve çevresini bir ilim yuvası haline getirdiği Selçuklu Sarayının yani günümüzün Mevlana Müzesinin avlu, bahçe ve dergah kısımlarını geziyoruz. Buradaki gezimizin ardından en eski Selçuklu eserlerinden olan, Alâaddin Tepesi üzerine yapılı Alâaddin Camii’ne doğru yol alıyoruz. Dünyanın en büyük dönel kavşağı üzerindeki Alâaddin Tepesi’nde hem doğayı hem de tarihi yaşayarak geziyoruz. Camii ve tepe gezisinin ardından iç dizaynı mozaik ve çiniler ile kaplanmış olan Karatay Medresesine gidiyoruz. Sille Köyünden getirilen taş ve çinilerle Selçuklu mimarisinin en iyi görüldüğü Karatay Medresesi gezimizin ardından Şems Parkı’nın içindeki Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin en yakın dostu ve hocası olarak bilinen Şems-i Tebrizi’nin Türbesi ve Camisini ziyaret ediyoruz. Ziyaretimizin ardından Mevlevi dervişlerinin zikir ayini olan dünyanın en mistik dansını izlemek ve ruhumuzu dinlendirmek için Mevlana Kültür Merkezine gidiyoruz. Buradaki etkinliğimizin ardından otele geçerek akşam yemeğimizi alıyoruz. 

 

Sabah Kahvaltısı; Bölge Restoranların'da Alınacaktır. (Ekstra)

Öğle Yemeği; Serbest Zaman'da Alınacaktır. (Ekstra)

Akşam Yemeği; Otel'de Alınacaktır. (Tur Ücretine Dahil)

 

2. Gün; Çatalhöyük Antik Kenti >> Konya Kelebek Bahçesi >> Tuz Gölü >> İstanbul'a Dönüş

Otelde alacağımız kahvaltının ardından dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Çatalhöyük’e gidiyoruz. Birbirine bitişik, içlerine çatılardan girilen ve sokağı olmayan evlerden oluşan yerleşim yerini Doğu ve batı olmak üzere iki höyük halinde rehberimiz eşliğinde gezdikten sonra rotamızı 3.500 metrekarelik alana sahip Kelebekler Vadisi’ne çeviriyoruz. 15 tür kelebek, 98 türe ait 20 bin bitki çeşidinin bulunduğu muhteşem bir atmosfer bizi karşılıyor. Tropikal bir ortamda kelebeklerin birbiriyle ve doğayla olan dansını, zarif kanatlarını ve mükemmel desenlerini fotoğraflayarak bol bol video çekiyoruz. Kelebekler vadisi gezimizi tamamladıktan sonra rotamızı pamuk gibi sonsuz bir beyazlıkla büyüleyici Tuz Gölü’ne çeviriyoruz. Özellikle muhteşem yansıma fotoğrafları için bize mükemmel bir ortam sunacak olan gölde günün hava şartlarına göre şansımız yaver giderse pembe ve gri hatlı harika görüntüler yakalayabiliriz. Bu esnada ayaklarımızı tuzlu suyun şifasıyla buluşturup  dinlendiriyoruz. Tuz Gölünde hayalinizdeki kareleri yakalayabilmek için dilediğiniz obje ve kıyafetleri yanınızda getirebilirsiniz. Tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri doya doya yaşadığımız bu iki günlük rüya gibi etkinliğimizi burda bitirerek İstanbul’a doğru yola çıkıyoruz. Bir sonraki etkinliğimizde görüşmek dileğiyle. 

 • Tek Kişi Konaklama Farkını Online Rezervasyon Menüsünden İnceleyebilirsiniz.
 • Tur programında rehber yol ve hava durumundan kaynaklanan sebeplerle programda değişiklik yapma hakkına sahiptir,
 • Rezervasyon sırasında kesinlikle koltuk numarası sözü ve garantisi verilemez. Özel koltuk seçimi yapılmamaktadır.
 • Tur esnasında araçta yöreye özgü müzikler dinlenmektedir,
 • Ulaşımlarımız kişi sayısına göre en konforlu araçlar ile sağlanmaktadır.
  • 19 Kişilik Volkswagen Crafter & Mercedes Sprinter
  • 27 Kişilik Otokar Sultan Maxi & Isuzu Novo Lux
  • 46 Kişilik Temsa Safir & Mercedes Travego

Otobüs

0

890.00
Süresi: 1 GECE 2 GÜN
Ulaşım: Otobüs
Hareket Saatleri

İncirli Alfemo: 22:00

Mecidiyeköy Yapı Kredi Bankası: 22:15

Kadıköy Evlendirme Dairesi: 22:30

Bostancı: 22:40

Kartal Köprüsü: 22:50

Pendik Köprüsü: 23:05

Fiyata Dahil Olan Hizmetler
 • Lüks Araçlar ile Ulaşım
 • Araç İçi İkramlar
 • Otel'de 1 Gece Yarım Pansiyon Konaklama
 • Otel'de 1 Sabah Kahvaltısı
 • Otel'de 1 Akşam Yemeği
 • 1618 Nolu Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Profesyonel Rehberlik
 • Tüm Çevre Gezileri
 • Milli Park Giriş Ücreti
Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
 Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
 • İlk Gün Sabah Kahvaltısı
 • Tüm Öğlen Yemekleri
 • Sema Gösterisi
 • Son Gün Akşam Yemeği
 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
 • Kişisel Harcamalar