Uludağ Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Marmara bölgesinin gözdesi Bursa'nın zirvesi Uludağ kayak merkezi mevsim farketmeksizin her sezom misafirlerini ağırlamaktadır.Kış sezonu başladığı zaman özellikle İstanbul'un kalabalık yaşamı ve iş stresinden kaçmak isteyen Kayak ve Kış tatili severler akın akın Uludağ kayak merkezini ziyaret etmektedir,Bu yazımızda Uludağ'a gittiğiniz zaman neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Uludağ'a İstanbul'dan gideceğiniz zaman hem Eskihisar-Topçular feribotunu kullanabilir veya Osmangazi köprüsü üzerinden Uludağa ulaşabilirsiniz,Feribot ve köprü ulaşımlarının arasında ki zaman kazancı yaklaşık 1 saattir köprüden geçtiğiniz zaman ortalama 1 saat kazanmış oluyorsunuz , Eğer aceleniz yok ise hem maddi olarak daha uygun olması ayrıca deniz havası almak için feribot ile gitmenizi tavsiye ederiz.
Uludağ kayak merkezine vardığınız zaman milli park girişinde milli park giriş ücreti ödemektesiniz .
Fiyatlar aşağıda ki gibidir , Sezon içerisinde değişkenlik gösterebilmektedir.

Uludağ Milli Parkı Kayak Merkezi Giriş Ücreti 2021
-Araçsız kişi başı: 8 TL.
-Motorsiklet : 16 TL.
-Otomobil : 24 TL.
-Minibüs : 72 TL.
-Midibüs : 120 TL.
-Otobüs : 240 TL.
-Çadır kurma : 25 TL.
-Karavan : 35 TL
Milli park girişi haricinde Kayak merkezi içerisinde otopark ücreti mevcuttur 20-30 tl olarak değişmektedir.
Kayak merkezi içerisinde Kayak ekipmanları konusunda fazla sayıda kayak odası bulunmaktadır , Tur otobüsü ile geldiyseniz zaten rehberiniz size indirimli olarak ekipmanları alacağınız kayak odasını gösterecektir , Bireysel olarak geldiyseniz kayak odalarına fiyat sorarak Kayak ekipmanlarının kalitesine ve bütçenize uygun ekipmanları kiralayabilirsiniz.
Yeni başlayanlar için uygun olan bölge 1.oteller bölgesidir .
Telesiyeje binmek isterseniz 1.bölgede Kervansaray otelin yanından kervansaray telesiyeji veya Fahri otelin yanından fahri telesiyeji kullanabilirsiniz.
Skipass için online almanız daha indirimli olmaktadır.
Online skipass için : www.uludaginfo.com ayrıca bu internet sitesi üzerinden online pist kameralarını izleyebilirsiniz.
Sucuk ekmek için önerebileceğimiz kafe Mysia cafe restoranttır , Şampiyon kayak evinin yanında Fahri otelin altında bulunmaktadır .
Uludağ kayak merkezi 1.oteller bölgesinde Migros , Tekel büfeleri kullanarak fahiş fiyatlar ödemeden ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.
Migros market Beceren kafenin alt katında bulunmaktadır , Meydanda ki jandarma kontrol noktasının hemen arka tarafındadır .
Telesiyejleri kullanarak oteller bölgesinden Zirveye çıkabilir zirvede bulunan Zirve kafede sıcak şarap , çay , kahve içebilir yemek yiyebilir odun ateşinin başında oturabilirsiniz.
Bursa - Uludağ arasında hizmet vermekte olan Teleferikler 2.oteller bölgesinde bulunan AVM içerisinde bulunmaktadır (Ağaoğlu otelin karşısında)
Uludağ bölgesinde taksi ücretleri Milli park içerisinde standart 20 tldir,Milli park içerisinde nereye giderseniz gidin standart ücret uygulanmaktadır.
Kızak yapmak isteyenler 4.otopark yanında ki kızak pistinde kızak yapabilirler.Kısaca tarif etmek gerekirse Grand yazıcı otelden aşağıya inen yolu takip ederek direk kızak pistine çıkabilirsiniz.
Gün içerisinde ısınmak ve çay,kahve için Mysia kafeyi kullanabilirsiniz çay 5 tldir .
Uludağ kayak merkezinde tuvaletler ücretlidir 2 tl .
Yemek fiyatlarıda ortalamanın üzerindedir herkesin bütçesine uymayabilir tabiki alternatif olarak Migrostan Pizza vb ürünleri alarak orada ki mini fırında ısıttırabilirsiniz.
Uludağa gelirken yanımızda neler getirmeliyiz ? 
Kesinlikle yanınızda powerbank bulundurmalısınız,Soğuktan dolayı telefonların sarjları şok etkisiyle aniden boşalmaktadır.
İçlik giymeden Uludağa kayak yapmaya gelmeniz biraz sizi üşütebilir :)
Yedek çorap ve yedek kıyafet getirmelisiniz.
Eldiven ve bere en önemlisi tabiiki

Biraz da dönüşte Bursa merkezde neler yapabileceğinizden bahsedelim ;
Bursa merkezde camiileri gezerek muhteşem tarihi içinizde hissedebilirisiniz , eğer vaktiniz var ise Cumalıkızık köyüne uğrayabilir Osmanlı'dan kalma bu köyü gezebilir tarihi kokusunu içinize çekebilirsiniz,Bursa merkezde çok güzel hediyelik eşyalar alabilir Kestane şekerinin tadına bakabilirsiniz.Kendi aracınız ile yolculuk yapıyorsanız gemlik yolu üzerinde İmam Aslan dinlenme tesislerinde durarak muhteşem İskender kebap yemenin zevkine varabilirsiniz,Dinlenme tesisinde ev yemekleri , lahmacun gibi birçok lezzet bulunmaktadır.
Gezecek çok vaktim var benim diyorsan Mudanya,Trilye,Gölyazı gibi muhteşem doğal güzellikler bulunmaktadır Bursa'nın içerisinde.

 

Benzer Haberler